“Pisma iz tuđine“ od Borislava Pekića
SEDMA SILA U BODLJIKAVIM ŽICAMA
Do sada smo u bodljikavim žicama imali prilike da vidimo, osim zatvorenika – jer i majmuni su već u običnim žicama – samo prvu silu sveta, vojsku. Sada se u bodljikavim žicama našla i sedma sila – štampa. Jedan od očeva amerićke žurnalistike je rekao da je vest odgovor na pitanja ko, kada. gde, kako, šta i zašto. Ovu vest o tvorcima vesti i mi ćemo tako ispričati.
Moramo reći da žice nisu metaforične. Prave su. Nisu žice s nevidljivim bodljama, kojima je opkoljena štampa u diktaturama, tiranijama i naročitim demokratijama, gde se tvrdi da su građanske slobode buržoaska predrasuda i da je prava demokratija tek ona koja se ne primećuje. U takvim su zemljama kriminalci na vlasti, a novinari koji o njima pišu – u žicama.
U njima se prvo katastrofa događa u stvarnosti, zatim se ponavlja u ministarstvu za informacije, a kad se opet među narod vrati, postaje trijumf.
Da su radioaktivnim padavinama ugroženi, saznaju najpre oni koji to nisu, pa tek onda. eventualno, i oni koji jesu. U takvim zemljama svaka se istina zna unapred, pa se o svemu unapred može izveštavati. U njima stvarnost vašeg članka ne odreduje stvarnost u kojoj se živi, nego stvarnost ministarstva koje uređuje list.
U njima se sve vesti dele na dobre koje se događaju i rdave koje se nikad ne događaju. U listovima takvih zemalja jedina je islinita rubrika – čitulja.
Ovde je reč o pravim bodljikavim žicama, pravoj štampi i pravoj demokratiji. Reč je o Velikoj Britaniji. Kako se, dakle, desilo da se deo njene štampe nađe u bodljikavim žicama?
Najpre, KO se to u žicama našao? Posredi su četiri lista, među njima i svetski doajen „Tajms“, vlasništvo australijskog magnata štampe Ruperta Merdoka.
KADA se dogodilo? Prošle godine, i još traje. Nešto zbog poslovične engleske sporosti, nešto zbog tvrdokornosti doktrina koje stoje iza zavađenih strana, a nešto i zbog opštih načela, na kojima svojim boljim delom počiva naša civilizacija. GDE se dogodilo?
U Istočnom Londonu, ne tako daleko od Majke parlamenata, koja je postavila temelje modernim građanskim slobodama, među njima i slobodi informisanja. ŠTA se, zapravo, dogodilo? Da bi se oslobodio nepotrebne radne snage, procenjene na oko 500 ljudi, i lakše uveo novu štamparsku tehniku, kojoj se upravo zbog nezaposlenosti sindikati protive, Merdok je četiri svoja lista preselio iz centra britanske štampe Flit Strita u Voping, zabačeni kraj Istočnog Londona, bez koga bi grad mogao ostati a da to niko ne primeti.
Sindikat štampara je proglasio štrajk i pred Merdokovu fabriku vesti doveo jake štrajkačke straže da spreče ulazak onima koji se, kao električari i novinari, otporu nisu pridružili. Da bi rad omogućio, Merdok je oko džinovske zgrade svojih novina podigao zid od bodljikave žice, uveo straže sa psima i od ustanove, zatočnika ljudske slobode, napravio tvrđavu.
Velike vas table ispred nje upozoravaju: „Opasnost! Neovlašćen ulaz zabranjen! Ako pokušate da prekršite mere sigurnosti, koje uključuju bodljikavu žicu i zidove sa šiljcima, možete pretrpeti ozbiljne povrede!“
KAKO se sve to dogodilo? Po novodonetom zakonu radnik može postavljati štrajkačke straže samo pred svojim preduzećem, preduzećem s kojim je u sporu. Nipošto pred tuđim. Merdok je jednostavno od svoja četiri stara preduzeća osnovao novo. Putem proste preregistracije kod suda, preko noći je kompanija, u kojoj su radili otpušteni štampari, postala tuđa, a njihove straže, od legalnog čina odbrane svojih industrijskih prava, čin ilegalnog rušenja javnog reda. Otada fabrika vesti postaje i sama vest. Brutalni sukobi radničke i policijske mase, podsećajući na ponižavajuće prizore iz nedavnog rudarskog štrajka, od Merdokove tvrđave čine utvrđenje pod opsadom.
O britanskoj industrijskoj demokratiji govorićemo drugom prilikom, a sada samo o demokratiji informisanja. Ali, obe su stvari povezane. Industrijske demokratije nema bez slobode štampe, niti slobode štampe bez industrijske demokratije.
Novinari pričaju o nemogućim uslovima rada u Merdokovoj tvrđavi. Čovek se oseća kao da živi u diktaturi koja se raspada. Trpi pod opsadom, a i sam bi da joj se pridruži.
Stid što se, uprkos štrajku, radi, udružuje se sa nemogućnosću da se normalno radi, jer nova zgrada nema dovoljno komunikacionih kanala sa svetom, a nameštenici se dovoze blindiranim kolima.
Zamislite sebe kao novinara pozvanog da brani slobodu, a posao mora da obavlja iz zatvora. U međuvremenu, njegov je list, „Tajms“, slobodno i istinito pisao o diktatorskim ograničenjima za štampu u Južnoj Africi, ali svoje vlastito stanje nije kao opsadno opisao.
Priče njegovih novinara o nemogućim uslovima rada u Vopingu ne mogu se naći na stranicama „Tajms“-a. One su anonimno saopštene drugim listovima.
Ostaje da se odgovori na pitanje ZAŠTO? Zašto se sve to događa? Ma kakva se bitka ovde vodila, protivu sindikalnih prava ili slobode štampe, ona je Britaniji nepotrebna. Njena štampa i sada važi kao uzor nepristrasnosti, ali da ne bismo preterali, recimo bar – pristrasnosti koja ne vređa razum.
Ovo što se pred Merdokovom tvrđavom slobode događa vređa ljudski razum. To brine prijatelje Engleske, naročito one iz zemalja čijoj štampi bodljikava žica nije potrebna, jer je opkoljena nevidljivom bodljikavom žicom opresije i straha.
Australijski pionirski metodi, pogodni za lov na divlje pse, nisu u Evropi pogodni za lov na ljude. I najzad, zašto s kraja XX veka čovek mora da bira izmedu vidljive i nevidljive bodljikave žice? ZAŠTO?
No comments:
Post a Comment