“Pisma iz tuđine“ od Borislava Pekića
KAKO U BRITANIJI OSTATI ZDRAV?
U prošloj sam emisiji, pod naslovom „KAKO DA SE U BRITANIJI DOBRO OSEĆATE“, izneo savete koji vam mogu doneti ispunjenje ove, u osnovi prilično fantastične želje. Jedan sam zaboravio.
Ako ništa od predloženog ne uspe, ako priznanjem da ste nesrećni više zato što niste Englez nego što ste stranac ne zaslužite njihovu misionarsku samilost, ako vam ni besomučno laskanje Engleskoj ne upali, ako ne uspete da im dokažete kako ste od njih gluplji i nesposobniji, ne samo time što ste stranac nego i zbog osobnih manjkavosti, ne preostaje vam drugo nego da se obratite lekaru.
Nisam mislio na psihijatra. Mislio sam na lekara opšte prakse koji mora samo jedan uslov ispunjavati. Ne mora biti dobar, ali mora pripadati socijalnom osiguranju, što je najčešće isto.
Retko ko mari da lekaru ide. Na Kontinentu se lekaru ide da čovek sazna koliko mu je zlo.
Ponekad saznati može i zašto mu je zlo, pa se i izlečiti, ali to se ređe događa.
U svakom slucaju, niko lekaru ne ide da od njega sazna kako mu je dobro, čak ni hipohondri. I oni idu da čuju kako im je zlo, i obraduju se što su bili u pravu.
U Britaniji, međutim, gde je sve naopako, osim naopakosti koja je ispravna, lekaru se ide da čovek dozna koliko mu je dobro.
Znam iz vlastitog iskustva. Koliko god sam puta bio kod svog lekara, uvek mi je kazao da mi ništa ne fali. U najgorem slučaju, da se to što mi fali može sanirati s nekoliko toplih čajeva, ali pre svega posmatranjem sveta s njegove vedrije strane.
Pomislio sam najpre da sam sreo optimistu. Promenio sam lekara, ali i on mi je rekao da sam dobro. Kako se ja nisam dobro osećao, otišao sam trećem i od njega doznao da bi se on, zdravlja što se tiče, rado sa mnom zamenio, samo kad to ne bi povlačilo i gubitak porekla.
Toliko optimista u jednoj struci učinilo mi se neprirodnim. Poklonio sam fenomenu ozbiljnu pažnju i utvrdio da te ljude ne ujedinjava vedar pogled na svet nego mračna činjenica da u tom svetu pripadaju službi socijalnog osiguranja.
Rođene pesimiste, lekare koji će uvek naći da ste bolesni – što je, ako ste bolesni, u najmanju ruku poželjno – možete sresti jedino u privatnoj praksi. Zato, ako iz bilo kojih razloga želite da u Velikoj Britaniji budete bolesni, idite privatnom lekaru. Razbolećete se i sasvim zdravi. Socijalnom se prijavite ako ste kukavica, ili želite da se dobro osećate i uvek budete zdravi.
Tako dolazimo na temu naslova emisije i do odgovora na pitanje – Kako u Britaniji biti zdrav?
O čuvanju zdravlja postoje mnoge, klasične i moderne medicinske škole. Njihova je jedina mana u tome što jedna zabranjuje ono što druga preporučuje. Kad bi se covek držao svih zabrana, ništa mu ne bi bilo dopušteno.
Umro bi od gladi, što nije narocito zdravo. Ako ih sve prenebregne, kako zdravlje da sačuva i opet pre vremena ne umre? Druga je mana klasičnih škola što stalno napreduju i dolaze do novih saznanja, pa nam ono što su juče strogo zabranjivale, danas strasno preporučuju, a što su nekad iskreno i ubedljivo kudile, sada isto tako iskreno i ubedljivo hvale.
Do juče ste mislili da ste, držeći se njihovih saveta, živeli zdravo, danas doznajete da ste se celo vreme trovali. Poslušno menjate dijetu, ali ovaj put sa svesću da će vam za nekoliko godina opet reći da se trujete. Ali, vi ste tada već mrtvi i nije vas briga. Tuđa ste dijeta.
Postoji i altemativna medicina koja odbacuje gotovo sve standardne preporuke. Njena je, opet, mana u tome što u ime zdravlja zahteva da promenimo način života. Kako je najčesće upravo taj način ono sto je u životu najlepše, šta će nam zdravlje ako u međuvremenu pogubimo sve ono radi čega nam ono najviše i treba?
Kako, dakle, ovde ostati zdrav?
Žao mi je što vam moram saopštiti da postoji samo jedan pouzdan način, i vi ga već znate. Bacite na đubre sve vaše priručnike o zdravoj dijeti, gimnastici, nezi tela i higijeni duše i idite lekaru socijalnog osiguranja. On će vam svakako reći da ste zdravi kao dren.
Kakav je razlog opštem optimizmu lekara britanskog socijalnog osiguranja? (Jer stvarno stanje vaseg zdravlja to ne može biti. Vi ste stvarno bolesni.) On je, paradoksalno, u – pesimizmu britanske vlade, koja drži da je, na kraći rok, a to je rok ograničen njenim mandatom, korisnije imati zdrav budžet nego zdravo stanovništvo.
Stoga se novac za zdravstvo sve više štedi i vi postajete sve zdraviji samom činjenicom da za vaše lečenje ima sve manje para. Optimi-zam ovdašnjih lekara u pogledu vašeg zdravlja neka je vrsta njihove lične čovekoljubive nadoknade za prinudno odustajanje od lečenja vaših bolesti.
Nalazim ovaj kompromis engleskim. Pošto vas ne mogu lečiti, jer za to nema sredstava, kažu vam da ste zdravi, jer za to je dovoljno biti ljubazan.
To ništa ne košta. Voleo bih da se tome i mi naučimo. Ni naše socijalne ustanove nemaju novaca. Ali vam naš lekar, koji kao i svi mi nema dlake na jeziku, najpre saopšti kako ste teško bolesni, bolest vam do detalja opiše, poveri kako se ona najbolje leči, a onda kaže da za to lečenje nema para.
Iz svega proizilazi još jedan od paradoksa tako svojstvenih ovoj zemlji. Dok je svuda po svetu problem kako biti zdrav, u Britaniji je pitanje kako se razboleti.
No comments:
Post a Comment