„Pisma iz tuđine“ od Borislava Pekića
GOSPODIN MINHAUSEN I NJEGOV ČUDESNI PERČIN
Nedavno je g. Kinok, šef laburista, ponudio konzervativcima pomoć u silasku s vlasti, pošto je očevidno da su napori torijevske politike u tom pogledu nedovoljni. Gđa Tačer je odgovorila da će o tome razmišljati u grobu gde će za gluposti imati više vremena.
Sličnu ponudu komunistima kod nas izneo je g. Rupel, predsednik Demokratskog saveza Slovenije. Rekao je da se samo g. Minhausen spasao iz mulja, vukući sebe za perčin. Komunisti su odgovorili da ostaju pri načinu g. Minhausena.
I da će, na ponovljenu ponudu, iščupati perčin g. Rupelu. Pošto me zabrinjava želja partije da se menja na brži način nego, kao gospođa Tačer, prirodnim starenjem, rizikujući perčin, ovako razmisljam.
Jugoslavija ima vise od 2 miliona komunista a stanovnika kojima Ustav priznaje pravo da predstavnike biraju među komunistima, oko 12 miliona, šest puta više. Petnaest posto građana vlada nad 85 posto.
Uz pomoć SSRNJ, kome ovde odgovara anglikanska pastva, koja u Boga ne mora verovati ali u crkvu ide, osnova narodne volje se širi. U Socijalističkom savezu su, pored onih dva miliona komunista, i ini građani.
U njemu sam, preko staleškog udruženja, i ja, iako nisam socijalista. Ishodi dosadašnjih izbora pokazuju da je postotak birača koji glasa za vladu približno isti. Svejedno da li nam je dobro ili propadamo.
Svejedno i kako se upravlja. Uvek ćemo glasati za vladu. Ista vlada će voditi drugu politiku, ili će druga vlada voditi istu politiku. Postojanost dokazuje snagu našeg karaktera, karakter naše snage i izlišnost opozicije.
Prevrtljivost Evropljana deluje neozbiljno. A užas Engleza, na izjavu gvozdene dame da će na vlasti ostati sve dok prirodnim putem ne zarđa, maloumno.
Stvarna opozicija, sem perverznim političarima, nikome ne treba. Vladi smeta, opozicionarima donosi neprilike. Njena je vrednost psihološke naravi.
Opozicija zadovoljava neke bitne a nepristojne ljudske nagone, koje smo u detinjstvu upražnjavali mokrenjem u krevetu. Ko u opoziciji nije bio, ne zna šta je pravi, slobodan, divlji život. Naravno, ako ste u njoj stalno, i kad vam se hoće i kad vam se neće, postaće ona mora, kao svaka slast koja nema kraja.
Najbolje je biti i na vlasti i u opoziciji. Na vlasti podmirujete polovinu nagona, onih zdravih, u opoziciji ostatak bolesnih, ili obrnuto.
Nije, međutim, pravo da deo naroda, budući uvek na vlasti, zauvek bude lišen uživanja u opoziciji. Pojedinačni uspesi na tom polju izraženi u činjenici da komunisti grde svoju vladu više od onih za koje je ona tuđa, nisu dovoljni. Treba ustrojiti sistem i tom cilju teži komentar.
Partija se uželela opozicije koja se ne regrutuje iz kuće duhova. Hoće pravu, ali ne pristaje više da iz opšteg veselja u pljuvanju vlasti bude isključena.
Ko vlada, zaslužuje i neku naknadu. Ako već u razlozima za hvalu ne može biti, nek bar bude u pravu na grdnju. Nažalost, opozicija u vlastitim redovima nije na vreme tolerisana. Ne dopušta je ni britanski premijer.
Ako se sa strankom ne slažete, idite u drugu, kaže. Mi to ne možemo reći. Mi tu drugu nemamo. Revizionisti su tražili prava za partijsku manjinu, ne brinući se mnogo za prava većine izvan partije. Pošto su jedini imali partiju, hteli su i pravo da se s njom ne slažu. Ni taj pametan pokušaj nije uspeo.
Većina se plašila da ne ostane u manjini, manjina nije bila sigurna da bi njen sistem bio dobar i da je ona u većini.
Vrlina ideje o Socijalističkom savezu kao surogatu opozicije je u tome što su komunisti i vlada i opozicija. Uživaju oba bitna ljudska stanja.
Kao članovi partije u vladi, kao članovi SSRNJ u opoziciji. U Frontu napadaju ono što u Partiji brane. Svoja su vlastita opozicija.
Osim što bi više uživali u vlasti, jer bi mogli i da je napadaju, bolje bi vladali, jer ko od tvorca bolje poznaje mane svog dela?
Uzmimo da Front nije još jedna dotrajala partijska kulisa u političkom marionetskom pozorištu zemlje, nego zbir socijalista različitog soja.
Šta ćemo s onima koji nisu levi? U zabludi su, dabome, što nisu, što ni posle pola veka iskustva sa najboljim poretkom na svetu nisu, ali, eto, đavo ih odneo, nisu. Oni nisu neprijatelji zemlje, oni su samo njeni idioti.
Kako će oni iskoristiti građanska prava? Kako slobodu ako je uslovljena pripadnošću apostolskoj ideji? U Sloveniji su socijal-demokrati podneli molbu za dozvolu rada. Odgovoreno je da mogu delovati samo u okviru Socijalistickog saveza. Zavisno od programa, možda oni i mogu u Savez ući a da ne lažu i Savez i sebe.
Ali, može li to neka samo Demokratska stranka? Jer ulazeći u Socijalistički savez, automatski postaje socijalistička, što ni po programu ni po članstvu nije. I socijalistički mora delovati što neće i ne može.
A ako mimo Saveza ne može postojati, na šta se svode politička prava njenih potencijalnih pripadnika? I u kome su smislu oni ravnopravni sa svima koji imaju sreću da socijalistički misle (ili se prave da misle) i, shodno tome, mogu javno izražavati svoju građansku volju?
Mana mog rešenja je, dakle, u tome što ono zadovoljava samo komuniste.
Ali to je i cilj, zar ne?
No comments:
Post a Comment