„Pisma iz tuđine“ od Borislava Pekića
KAKO SE PUTEM SUDA (ENGLESKOG) OTRESTI RADNIČKE KLASE
Da to vidimo moramo otvoriti britanske novine, što zbog čaršavskog formata, uz znatnu veštinu, zahteva uvek i fizički napor. Čak i ako vas ostave neobaveštenim o većini značajnih događaja, na šta ste im kad za njih saznate zahvalni, nipošto vas neće prepustiti mraku u pogledu vaše lične i nacionalne irelevancije. Proišle jeseni kad je možda prvi put posle 1948.
Jugoslavija zasluživala pažnju komentatora, o njoj ste u ovdašnjoj štampi mogli naći samo retke, kratke, mahom smušene ili sasvim netačne izveštaje. Pogrešna geografija mešala se u njima s neistinitom istorijom, neinformisanost sa zlom voljom.
Ako nas uopite ima, mada je najčeiće bolje da nas nema, strpani smo u fusnotu rubrike „News digest“, u kojoj „Sandej Tajms“ objavijuje do kosti svarene izvode iz svetske i domaće konfuzije.
28. oktobra 1990, recimo, društvo će nam praviti pokušaj otvaranja britanske ambasade u Teheranu, zamandaljene posle Ruždijeve afere; naivni apel senatora Edvarda Kenedija da se ubrza revizija procesa šestorici nevinih Iraca, osuđenih za terorističke atentate u Birmingemu;
neznanac koji je teško ranio dvojicu ljudi zato što su mu, dok je spavao, obrijali obrve; šestogodišnji Majkl Vud nađen ubijen u potopljenom majdanu i ploča leda ispala iz aviona da probuši krov jedne kuće u Donkasteru.
Domaćim novinama je tada dominirao strah od nemačkog ujedinjenja, izazvan engleskom ljubavlju prema prednostima što ih je garantovala razjedinjena Nemačka kao, za srećnih vremena „ravnoteže sila“, mržnjom isparcelisana Evropa; kriza u Zalivu, izazvana ljubavlju g. Sadama Huseina prema kuvajtskoj nafti i kriza Evropske zajednice, izazvana ljubavlju gđe Tačer prema britanskom suverenitetu.
Nemački kancelar Kol je verovao u snagu germanske rase, irački predsednik u snagu iračkog oružja, britanski premijer, po tradiciji, u snagu engleskog oklevanja i monete. Šta je jače - rasa, oružje ili funta koja okleva - videćemo uskoro.
U međuvremenu, britanske se novine bave važnijim stvarima. Na prvom mestu to je, razume se, aristokratija. U prikazu posvećenom knjizi Pitera Akrojda Propadanje i pad engleske aristokratije, doznajemo da je ova posle Drugog svetskog rata „izgubila sve što joj je još preostalo od poverenja u sebe, svoju klasu, njenu svrhu i njenu budućnost“.
Doznajemo, takođe, da je erl Nelzon, potomak Napoleonovog pobednika kod Trafalgara, policajac, lord Norčesk zanatlija, kontesa od Mara trgovački agent, lord Kaningem prodavac u delikatesnoj radnji, lord Teviot kondukter autobusa.
Ma koliko ovi proleterski, u najboljem slučaju malograđanski poslovni angažmani, u poređenju sa zemljoposedništvom ili rentijerstvom, bizarno zvučali i govorili o klasnoj degradaciji engleskog plemstva, svedoče oni i o njegovoj žilavosti.
U svakom slučaju, engleski je patricijat praktičniji od evropskog. Evropsko je plemstvo burne, prevratne građanske revolucije dočekalo na nož i zato je pod nož došlo. Svoju tihu, evolutivnu građansku revoluciju englesko dočekuje na berzi rada.
S nje, u međuvremenu, radnici kao klasa odlaze. Rečje o sporu postoji li ili ne postoji britanska radnička klasa. Ne vode ga radnici koji, da bi živeli, moraju da rade, postojala ona ili ne.
Teraju ga besposleni aristokrati koji prema g. Akrojdu propadaju. Umesto davode svoju slavnu zemlju, voze njene pohabane autobuse i prodaju njene grozne kolače.
Na jednoj je strani Ledi Porter, predsednik londonske opštineVesminster, poznata po pokretnosti jezika, na drugoj vojvoda od Vesminstera, poznat po nekretninama.
Reč je o 532 stana u elitnom delu Londona koje je vojvoda 1937. unajmio opštini „kao domove za radničku klasu“, a opština želi da ih proda, ne vodeći brigu o klasnoj pripadnosti kupaca.
Tvrdeći da radnička klasa u Britaniji više ne postoji, Ledi Porter želi da iz ugovora o najmu ukloni klauzulu koja je priznaje i tako sprečava prodaju stanova onima što joj socijalno ne pripadaju (ali im pripada lova); vojvoda od Vesminstera tvrdi da ona postoji te je „zaštitna klauzula“ i dalje nužna.
O tome postoji li ili ne postoji britanski proletarijat neće odlučivati, kao u haotičnoj Evropi, nepredvidljiva istorija već dosta predvidljiv britanski sud. Javnost se, kao i uvek, podelila. Lord Teviot, bivši kondukter autobusa, drži da radničke klase nema od kada su sve klase spale na dijetatne engleske sendviče za ručak.
Dramatičar Mortimer drži da je proletarijat dramatično dokusurila Tačerka: „Sredine nema. Ili pripadate srednjoj klasi ili spavate u kartonskoj kutiji.“ Kakvi radnici“, uzvikuje jedna kontesa, „kad nigde ne mogu da nađem poslugu?“ Od ove će godine, uostalom, radnička klasa i oficijelno nestati.
U državnim dokumentima klasnu će pripadnost zameniti zanimanje, obrazovanje i „životni stil“.
Nije rečeno kako će se ovaj definisati. Kako opisati životni stil koji podrazumeva letovanje na Bahamima, jasno je. Ali šta ćemo s životnim stilom „umiranja od gladi“?
Evangelistička crkva, u međuvremenu, je ustala protiv tradicionalnog praznovanja Zadušnica. Roditeljima iz Hemšajra ni ovo nije dovoljno.
Zahtevaju da se iz škola proteraju i ostale teme koje „otvaraju put Satani“, među njima: osteopatija, hipnoza, grafologija, ratne veištine, joga, orijentalni ćilimi, Cigani, Bitlsi, učenje o evoluciji, Francuska i Oktobarska revolucija, kompjuterske igre i akupunktura. Radnička klasa nije pomenuta.
Nije bilo nužno. Videli smo da ona u Britaniji više ne postoji. Kod nas postoji. Videli smo je. Ostaje joj samo da je čujemo.
No comments:
Post a Comment