Godine koje su pojeli skakavci III tom – LXXII deo
Copyright © 2013 ovog izdanja LAGUNA, Copyright © 1991 Borislav Pekić
Uspomene iz zatvora ili antropopeja (1948-1954)
Velika povelja slobode (Magna carta
libertatum) Sremske Mitrovice i kako je izbeći
Treća se grupa pravila kućnog reda odnosila na tzv. osuđeničke povlastice – od kojih se najvažnija, da su vas uopšte u životu ostavili, nigde ne spominje – već opisane na prvoj strani formulara za prepisku sa porodicom. One su, s jedne strane, stalno sužavane, s druge, uvek bile izložene opasnosti da vam i zbog najnevinijeg disciplinskog prekršaja budu uskraćene.
Paradoks je očevidan. Povest tamnovanja prikazuje spor, nestalan napredak penološkog sistema. Ako se izuzme njegova ideološka logorska varijanta, praktikovana u Trećem rajhu, SSSR i kod nas u eri Golog otoka, uslovi robijaškog života popravljaju se saobrazno razvoju naših ideja o ljudskoj zajednici.
Humanizaciji zatvora suprotstavljala se konzervativna svest privržena klasičnom retributivnom sistemu, društvena hipokrizija „neporočnog građanstva” i nedostatak prioritetnih budžetskih sredstava, ali se napredak nije mogao zaustaviti.
U socijalističkoj Jugoslaviji, međutim, periodu stvarnog poboljšanja tih uslova prethodio je period znatnog pogoršanja, za koje nema nikojeg razumnog opravdanja. Staljinova cinična opaska „Tjurma – tjurmoj” („Zatvor – zatvoru”) stigla je do nas tek kad smo s njim raskinuli.
Četvrta je grupa pravila određivala preostale aspekte vašeg života, ukoliko ih je, osim u imaginaciji pravosudnih institucija, bilo.
No comments:
Post a Comment