Godine koje su pojeli skakavci III tom –CXXXXVI deo
Copyright © 2013 ovog izdanja LAGUNA, Copyright © 1991 Borislav Pekić
Uspomene iz zatvora ili antropopeja (1948-1954)
O posedu i posedovanju na robiji
Pod takvim uslovima „robijaško blagostanje” dobija svoju pravu meru. Ono što je blagostanje na slobodi, na robiji je goli opstanak.
Pa ipak, i u tim, skoro nemogućim okolnostima, na samoj granici života i smrti, mimo javnog, prisilnog rada, cvetali su svi tajni oblici ljudske delatnosti, karakteristični za razvijenu civilizaciju i u njoj neskriveni. Ti su oblici, naravno, primitivni, rudimentarni, inicijalni, ali nesumnjivi. U njih ne ubrajamo ono što je zatvorenik prinudnim radom obavljao za državu. Samo njegovu privatnu privrednu delatnost.
A ona se sastojala od agrara (poljoekonomije), industrijske manufakture i zanatstva, umetničkih delatnosti, trgovine i novčarstva, krijumčarenja, uslužnih delatnosti i kolekcionarstva.
Agrar (poljoekonomija)
Proces privatne delatnosti na zatvorskim ekonomijama bio je proces proste krađe. Krađa je maskirana kao u Sibiru tuftom, samo u obrnutom smeru, smanjivanjem prinosa, da bi se nezavedeni deo u stranu sklonio, ili kao što ću ja prikrivati pljačku lekova iz niške bolnice, falsifikujući ambulantni protokol i beležeći više lekova nego što sam ih izdao.
Ukradena hrana korišćena je za popravku zatvorske, za trgovinu unutar kruga, gde su je slobodnjaci krijumčarili, ili za podmićivanje ključarskih i službeničkih žena u milicionerskim naseljima.
No comments:
Post a Comment