Život na ledu L65 deo, Službeni glasnik,
Copyright © Borislav Pekić
Petak, 1. 4. 1983. godina.
„Umetnost i stvarnost“ (Nastavak
za esej.) dalji nastavak
Iza Adornove ideje da će u jednom smirenom i zadovoljnom društvu nestati umetnosti, jer umetnost zapravo i nije ništa drugo do estetizirani, neurotičan odgovor na prikraćenosti kojima nas osiromašuje stvarnost kojom nismo zadovoljni i u kojoj nismo srećni, otprilike neka vrsta revolucionarnog terorističkog akta, neke duhovne bombe.
Iza takve ideje stoji jedno duboko platonističko nezadovoljstvo umetnošću uopšte kao sa nečim što se otima racionalnosti, pa sa time i redu, opštoj svrsi i organizaciji.
A iza toga se opet krije tradicionalno nepoverenje pozitivističkog marksizma prema svemu čemu se efekat ne može izračunati i koji se ne može programirati kao što se misli da se to može uraditi sa čitavom ljudskom istorijom.
Zar onda ne bi i religiju proglasili neurotičnom kolektivnom tvorevinom, zar onda ne bi i za mirotvorstvo rekli da je posledica kolektivne neuroze, pa čak i psihoze?
Zašto onda ne bi i filosofiju, kao našu poslednju odbranu od nepoznanica sveta proglasili delom, odnosno posledicom, jedne kroz istoriju vertikalno sprovedene, a horizontalno izvedene psihoze u svakoj generaciji uzastopce?
Šta bi onda ostalo zapravo od svih naših stvaralačkih strahova, strepnji, sumnji?
Ostala bi možda samo nauka, samo nauka
koja bi trebalo da ovaj život koga Adorno pretpostavlja, život u kome umetnost
ne bi bila potrebna, unapredi i zajedno sa umetnošću, filosofijom, religijom,
mitom i svim drugim elementima našeg stvarnog i racionalnog, veličanstvenog
života, sve to da ode i da ostane samo srećni čovek i njegova nauka.
Moderni marksistički estetičari, ako takvi postoje, ja mislim da ne postoje, da je to jedan termin koji je za nevolju izabran, da pokrije apsolutnu rupu u marksističkoj doktrini na planu estetike,
dakle ti tzv. moderni marksistički estetičari su srećni što se pojavio jedan Ždanov i što se lično Staljin nezgrapno umešao u umetnost, jer da njih nije bilo morali bi svoj revizionizam dokazivati na Lenjinu, Engelsu i Marksu.
Ovako su Ždanov i Staljin iako ortodoksi, postali revizionisti, a revizionisti ortodoksi slobode.
Celokupni teoretski fond književne levice je otpad kapsule jedne ubojne municije što se potrošila na probijanje umišljenih vrata, vrata već odavno otvorenih duhovnim silama koja se nisu delile kroz istoriju na leve i desne.
Mene takvi estetičari
podsećaju na decu koja u igri izmišljaju prepreke da bi ih preskakali, i na to
posle bili ponosni. Što prepreka osim vlastitih nema, šta mari. Važno je da se
nešto preskače i bude ponosan. Drugim rečima prepreka ima, ali one pripadaju
doktrini tih estetičara.